بازی دومینو:معرفی و آموزش دومینو یکی از محبوب ترین بازی های کلاسیک در جهان

دومینو یکی از قدیمی ترین بازی های دنیا است که سبک های مختلف آن طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارد. این بازی مهیج و محبوب به صورت آنلاین نیز در دسترس قرار گرفته است. در این مطلب «انفجاروین» به بررسی آن می پردازیم.

دومینو یک نوع بازی فکری است که به وسیله قطعات مستطیلی شکل انجام می شود. بازی دومینو دارای سبک ها و انواع مختلفی است که در این مطلب به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 بازی دومینو چیست؟

بازی «دومینو (Dominoes)» به وسیل قطعه های مستطیلی انجام می شود. در این بازی باید زنجیره ای از قطعه های دومینو را بسازید. هر کدام از قطعات مستطیلی دارای ۲ مربع هستند که برای در کنار هم قرار گرفتن زنجیره ای از دومینوها یا مستطیل های بازی به کار می روند.

بازیکنان با قطعه های مساوی بازی را آغاز می کنند و در نهایت کسی برنده بازی می شود که قطعه های بازی خود را زودتر در کنار هم قرار دهد. یکی از جذابیت های بازی دومینو غیرقابل پیش بینی بودن آن است. این احتمال وجود دارد که حتی بازیکنی با وجود داشتن یک قطعه بازی هم نتواند آخرین قطعه را به درستی در بازی قرار دهد و بازی را واگذار کند. در همین حال، امکان دارد که بازیکنی با وجود آنکه نتواسته تمام دومینوها را در زنجیره قرار دهد، باز هم با شمردن دومینوها برنده شود.

بازی-دومینو-چیست

برای انجام بازی انفجار ، رولت و پیش بینی فوتبال با کلیک روی دکمه ورود به سایت در بالای همین صفحه میتوانید وارد سایت شده و پس از ثبت نام شروع به بازی کنید

قوانین بازی دومینو

بازی دومینو از یک دست ۲۸ عددی از قطعه های مستطیلی تشکیل شده است. هر کدام از این قطعات دارای دو مربع در کنار همدیگر هستند. روی این مربع ها هم اعداد ۰، ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ یا شش به صورت نقطه مشخص شده است. با شروع ، هر کدام از بازیکنان که نوبت اوست باید دومینوی جدید را با یکی از دو مربع دو انتهای قطعه مستطیلی دومینو جفت کند. برای جفت کردن هر کدام از مربع ها باید اعداد یا همان نقطه های روی این مربع ها با هم برابر باشد. برنده بازی نیز کسی است که بتواند زودتر از بقیه دومینوهایش را در بازی مصرف کند.

بازی با یک دومینو شروع می‌شود و برای اضافه کردن یک دومینو جدید باید یکی از مربع‌های آن را با مربعی دریکی از دو انتهای زنجیر موجود جفت کنید.

اگر تعداد بازیکنان به نحوی باشد که قطعه های اضافی در باقی بماند، این قطعات در بانک بازی دومینو می مانند. هر کدام از بازیکنان باید در نوبت خود یک قطعه دومینو را به زنجیره بازی اضافه کنند. اگر نتوانند باید نوبت بازی خود را به نفر بعدی واگذار کنند. این بازیکن باید یک دومینو را از بانک بازی بردارد و باید به عنوان جریمه یک قطعه از بانک بردارند.

آموزش-بازی-دومینو

شروع بازی دومینو

دومینو را می توان به صورت ۲ و ۴ نفره بازی کرد. در بازی ۴ نفره به تمام بازیکنان به تعداد مساوی مهره داده می شود. بنابراین در بازی های ۴ نفره بانک وجود ندارد. مهره های بازی به صورت روبسته یا برعکس روی زمین قرار می گیرند و دیلر یا کسی که بازی گردان است باید دومینوها را به صورتی به هم بریزد که ترتیب مهره ها قابل تشخیص نباشد. سپس نفر اول باید دو مهره از سمت راست بردارد. نفرات باید در دور بعدی هم ۲ مهره و نهایتا در دور بعدی ۳ مهره بردارند تا به هر بازیکن ۷ مهره دومینو برسد.

بازیکنی بازی را شروع می کند که جفت شش داشته باشد. نوبت بعدی هم با بازیکنی است که در سمت راست نفر است. اگر نوبت هر کدام از بازیکنان رسید و بازیکن مهره لازم را برای جفت کردن دومینوها نداشت، بازی را باید به نفر بعدی واگذار کند. در پایان بازی هر کدام از بازیکنان که زودتر مهره های خود را تمام کند برنده بازی است. در این حالت، خال های روی مهره های دو رقیب که یکی در سمت راست و یکی در سمت چپ قرار دارد، شمرده می شود و به نفع گروه برنده ثبت می شود.

انواع بازی دومینو

بازی مسدود کننده یکی از رایج ترین انواع بازی است. در این بازی هدف تمام کردن مهره های دست و مسدود کردن مهره های حریف است. وقتی هم که بازیکنی آخرین مهره بازی را قرار داد یا اینکه حریف را مسدود کرد. در این صورت بازیکنی که راهش سد شده بازی را خواهد باخت.

دیگر سبک دومینو هم امتیازی است که چنانچه از نام آن پیداست در آن امتیاز شماری می شود. نحوه شمارش امتیازات هم به قوانینی که در هر منطقه یا کشوری رایج است بستگی دارد.

انواع-بازی-دومینو

برای انجام بازی انفجار ، رولت و پیش بینی فوتبال با کلیک روی دکمه ورود به سایت در بالای همین صفحه میتوانید وارد سایت شده و پس از ثبت نام شروع به بازی کنید

 آموزش بازی آنلاین

دومینو این روزها سر از سایت های شرطبندی و کازینوهای آنلاین مانند بازی انفجار نیز در آورده است. قطعا اضافه شدن پول به دومینو می تواند بر جذابیت های اضافه کند.

بازی دارای ۲۸ مهره یا دومینوی مستطیلی شکل است که هر کدام از مهره های مستطیلی از دو مربع تشکیل شدند. روی مهره های دومینو اعدادی به صورت نقطه ای از صفر تا ۶ حک شدند.

بازی دومینو با قرار دادن نخستین دومینوی جفت شروع می شود. برای افزودن یک مهره دومینوی جدید هم باید یکی از مربع های قطعه دومینو قبلی با مربع دومینوی جدید اعداد یکسانی داشته باشد.

 بازیکنان دومینو را با مهره های مساوی شروع می کنند و بازیکنی که زودتر تمام مهره های خود را در زنجیره دومینو قرار دهد برنده بازی است. مهره های اضافی نیز در بانک قرار می گیرند.

در هر دور بازی دومینو هر بازیکنی که نوبت اوست باید یک دومینو را در انتهای زنجیره قرار دهد. اگر نتواند باید یک دومینو را از بانک بردارد. (در صورتی که بانک خالی نباشد)

هدف اصلی بازی دومینو این است که مهره های دست بازیکن تمام شود یا اینکه تمام مهره های حریف مسدود شوند.

بازی هم وقتی تمام می شود که بازیکن آخرین مهره اش را با موفقیت در زنجیره قرار دهد یا اینکه حریف را به صورت کامل مسدود کند.

بازیکنی که راهش مسدود شده، بازنده قطعی بازی است. بازیکن برنده با بردن هر دور بازی ۱ امتیاز دریافت می کند. بازیکنی که زودتر به امتیاز ۳ برسد، یعنی ۳ دور بازی را ببرد، برنده کل بازی محسوب می شود.

تکرار بازی و گزینه انتقام در بازی دومینو

در بازی های دومینو آنلاین، امکان انتخاب گزینه تکرار بازی وجود دارد. در این صورت چنانچه بازیکن مقابل شما تقاضای شما را بپذیرد، می توانید بازی جدیدی را با همان بازیکنا قبلی و با همان مبلغ بازی قبل انجام دهید. از این گزینه وقتی که بازیکن بازنده به برنده درخواست تکرار بازی دهد، «گزینه انتقام» نیز گفته می شود. چون هدف در اینجا انتقام از بازیکن برنده است.

بازی-دومینو

برخی نکات بازی دومینو آنلاین

در صورتی که بازیکنی در حین بازی به هر نحوی از بازی انصراف دهد، بازیکن مقابل برنده بازی است.

بازی دومینو آنلاین تنها در صورتی تمام می شود که پنجره اعلام نتیجه پایانی در بازی نمایش دهد. در این حالت، در صورتی که هر کدام از بازیکنان پیش از موعد و نشان داده شدن پنجره اعلام نتیجه اقدام به بستن پنجره بازی کند، به صورت اتوماتیک بازنده بازی است.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.